Sprzęt do hipotermii – jedyny na Pomorzu

W ramach projektu „Poprawa dostępności i jakości usług medycznych na Pomorzu świadczonych przez Copernicus Podmiot Leczniczy Sp. z o.o. w zakresie perinatologii” zakupiono sprzęt do hipotermii.

Hipotermia jako ograniczenie następstw wynikających z encefalopatii niedotlenieniowo – niedokrwiennej dzięki stosowaniu selektywnego chłodzenia głowy noworodka.

Niedokrwienna powstaje w mechanizmie niedotlenienia ośrodkowego układu nerwowego wynikającego z zmniejszenia zawartości tlenu w wdychanym powietrzu lub krwi, spadku przepływu krwi w krążeniu mózgowym oraz transportu samego tlenu (np. niedokrwistość). Tak może się dziać w przypadku nagłego zatrzymania krążenia, zawału mięśnia sercowego, zaburzeń w obrębie układu oddechowego w postaci niedrożności dróg oddechowych, zatrucia tlenkiem węgla oraz w okresie noworodkowym (głównie w łonie matki).

Uszkodzeniu mózgu w okresie okołoporodowym towarzyszy uszkodzenie układu oddechowego i nerek. Stopień uszkodzenia zależy przede wszystkim od dojrzałości ośrodkowego układu nerwowego, czasu niedotlenienia i lokalizacji. Początkowo objawy mogą nie występować lub manifestować się w postaci napadów padaczkowych, objawów encefalopatii.

Objawy występujące już od urodzenia to: wzrost napięcia mięśniowego, małogłowie, senność, nadwrażliwość na bodźce, zaburzenia oddychania, zaburzenia rozwoju umysłowego. U niektórych dzieci może dojść do poprawy w zakresie napięcia mięśni i reakcji na bodźce. Na niedotlenienie płodu w czasie porodu wskazują zaburzenia rytmu serca. W przypadku podejrzenia niedotlenienia należy szybko zakończyć poród cięciem cesarskim. Po porodzie noworodek wymaga intensywnego leczenia.

Niedotlenienie okołoporodowe może prowadzić do trwałych, często bardzo ciężkich konsekwencji zdrowotnych, takich jak mózgowe porażenie dziecięce, opóźnienie rozwoju psychoruchowego, zaburzenia percepcji wzrokowej i słuchowej, problemy z koncentracją.

Narzędziem pozwalającym w sposób nieinwazyjny ocenić zakres uszkodzenia OUN, możliwym do zastosowania przy łóżku pacjenta, jest badanie ultrasonograficzne z dopplerowską oceną przepływów krwi w naczyniach mózgowych.

O niedotlenieniu okołoporodowym mówimy w przypadku dzieci, które zaraz po urodzeniu uzyskały między innymi bardzo niską ocenę w dziesięciostopniowej skali Apgar. Aby leczyć noworodki z niedotlenieniem okołoporodowym za pomocą hipotermii należy pamiętać o dwóch bardzo istotnych aspektach. Pierwszy z nich dotyczy uszkodzenia mózgu, które ma charakter dwuetapowy. Drugi natomiast uwzględnia fakt, że niska temperatura ciała łagodzi proces uszkodzenia mózgu. W mózgu noworodka u którego wystąpił stan niedotlenienia okołoporodowego w pierwszych godzinach jego życia dochodzi do niekorzystnych i nieodwracalnych reakcji chemicznych, a obniżenie temperatury mózgu spowalnia i wycisza te reakcje, dzięki czemu zmniejsza ich negatywne skutki.

Realizowanie działań prewencyjnych ma na celu :

  • Poprawę zdrowia dzieci w województwie pomorskim.
  • Zminimalizowanie powikłań neurologicznych ( w tym opóźnienia rozwoju umysłowego czy dziecięcego porażenia mózgowego )