Projekt „Poprawa dostępności i jakości usług medycznych na Pomorzu świadczonych przez Copernicus Podmiot Leczniczy Sp. z o.o. w zakresie perinatologii”

w ramach Programu PL07 Poprawa i lepsze dostosowanie ochrony zdrowia do trendów demograficzno-epidemiologicznych dofinansowanego z Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Ministerstwa Finansów 2009-2014

Planowana wartość projektu 2.510.064 zł
Wartość dofinansowania 1.980.717 zł (78,91%)
Wysokość wkładu własnego 529.347 zł (21,09%)

CZĘŚĆ NIEINWESTYCYJNA

  1. Przeprowadzanie działań prewencyjnych mających na celu ograniczenie występowania powikłań neurologicznych u noworodków, u których doszło do niedotlenienia okołoporodowegoW ramach realizacji projektu planuje się wdrożenie procedur i przeprowadzanie badań prewencyjnych mających na celu ograniczenie występowania powikłań neurologicznych u noworodków, u których doszło do niedotlenienia okołoporodowego. Wdrożone zostanie leczenie hipotermią mające na celu ograniczenie następstw wynikających z encefalopatii niedotlenieniowo – niedokrwiennej dzięki stosowaniu selektywnego chłodzenia głowy noworodka za pomocą zakupionych specjalnych zestawów do hipotermii.
    • Szkolenie specjalistyczne dla kadry medycznej OIOM Szpital św. Wojciecha „Praktyczne i teoretyczne aspekty stosowania hipotermii w leczeniu noworodka” oraz staże lekarskie w ośrodkach klinicznych stosujących hipotermię u noworodków
  2. Szkolenie “Opieka nad noworodkiem chorym w pierwszych dobach życia dla kadry medycznej ośrodków I i II stopnia referencyjności”Projekt przewiduje przeprowadzenie szkolenia dla kadry medycznej ośrodków I stopnia i wybranych ośrodków II stopnia referencyjności w województwie pomorskim z opieki nad noworodkiem chorym w pierwszych dobach życia. Będzie to szkolenie cykliczne – co pół roku, w sześciu miejscach w województwie i będzie przeznaczone głównie dla ośrodków spoza Trójmiasta.Tematyka szkoleń będzie następująca:
    • Podstawowe zasady resuscytacji noworodka
    • Ocena kliniczna noworodka w pierwszej dobie życia: wydolność układu oddechowego, krążenia, gospodarki kwasowo-zasadowej i elektrolitowej
    • Podstawowe zasady postępowania leczniczego z noworodkiem chorym
    • Przygotowanie noworodka do transportu
    • Prowadzenie intensywnej terapii oddechowej: wentylacja Ambu, nCPAP, IMV
    • Opieka pielęgniarska nad noworodkiem chorym i przedwcześnie urodzonym
  3. Zajęcia będą miały charakter teoretyczny i praktyczny.
  4. Szkolenia specjalistyczne dla kadry lekarskiej z OIOM Noworodka
    • Szkolenie – międzynarodowy certyfikat resuscytacji noworodka, wymagany przez Polskie Towarzystwo Neonatologiczne
    • Udział w ogólnopolskich konferencjach neonatologicznych na temat nowoczesnych metod opieki i leczenia noworodków zgodne z aktualnymi trendami wiedzy medycznej
  5. Szkolenia USG kadry lekarskiej Szpitala konieczne do posiadania uprawnień wykonywania badań ultrasonograficznych u noworodkówUczestnictwo w szkoleniach USG przez kadrę lekarską Szpitala św. Wojciecha pozwoli na zwiększenie umiejętności i kompetencji w tym zakresie, a także pozwoli na wdrożenie kompleksowego programu diagnostyczno-profilaktycznego opartego na badaniu przesiewowym USG głowy na Oddziale Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka.
  6. Program przesiewowego badania USG głowy z oceną przepływów mózgowych u dzieci zagrożonych niedotlenieniem okołoporodowymKwalifikacja dzieci do wykonania tych badań będzie odbywała się w oparciu o kryteria ryzyka wystąpienia niedotlenienia okołoporodowego jakimi są między innymi: obniżona punktacja w skali Apgar, stwierdzona okołoporodowo obecność zielonego płynu owodniowego, dane z wywiadu położniczego (zawężenie oscylacji tętna płodu w zapisie KTG, zaburzenia przepływu krwi przez łożysko).Zastosowanie tej techniki badania w grupie dzieci narażonych na niedotlenienie pozwoli na ustalenie ryzyka odległych powikłań, bezzwłoczne zastosowanie odpowiedniej terapii oraz ustalenie zaleceń dla rodziców po zakończonej hospitalizacji.
  7. Wdrożenie tego programu w połączeniu z odpowiednimi metodami leczenia wpłynie na poprawę stanu zdrowia dzieci w województwie pomorskim, obniżenie wskaźnika umieralności, a także obniżenia liczby dzieci z powikłaniami.
  8. Cykliczne szkolenia dla rodziców dzieci ryzyka okołoporodowego i wcześniaków z małą masą urodzeniową ciała mające na celu poprawę jakości opieki po wypisaniu dziecka do domu oraz obniżenie zachorowalnościPowyższe szkolenia mają na celu poprawę jakości opieki nad dzieckiem po wypisaniu dziecka do domu oraz obniżenie zachorowalności wśród dzieci ryzyka okołoporodowego i wcześniaków.
  9. Przeprowadzenie szkoleń dla personelu medycznego z ośrodków I i II stopnia referencyjności, w szczególności dla położnych w zakresie wspierania matek z regionu do prawidłowego postępowania w zakresie naturalnego karmieniaW przypadku dzieci urodzonych przedwcześnie, oprócz poważnych problemów natury medycznej, można zaobserwować nierzadko brak odporności, niewykształcone nawyki ssania i tym podobne. Również u matek rodzących przedwcześnie pojawia się spotęgowany przez stres problem z laktacją. Zaleceniem lekarzy jest podawanie mleka matki wszystkim dzieciom od I doby życia, w szczególności noworodkom chorym i urodzonym przedwcześnie. Dlatego istotne jest wsparcie dla matek przy rozbudzeniu laktacji, a także zapewnienie odpowiedniego sprzętu do odciągania i przechowywania mleka, gdyż przedwcześnie urodzone dziecko nie jest w stanie odżywiać się samodzielnie.
  10. Poradnictwo laktacyjne dla rodziców z województwa pomorskiego szczególnie noworodków urodzonych przedwcześnie.Poradnictwo laktacyjne dla rodziców z województwa pomorskiego, szczególnie noworodków urodzonych przedwcześnie – wsparcie kompetencyjne rodziców przez specjalnie powołany do tego interdyscyplinarny zespół specjalistów. Ponadto zostanie wynajęty sprzęt laktacyjny w celu udostępnienia rodzicom.
  11. Podnoszenie wiedzy i rozwijanie umiejętności personelu Szpitala we wspieraniu matek w rozbudzaniu i podtrzymaniu laktacji.
    • udziału w konferencjach tematycznych
    • szkoleń na terenie Szpitala doskonalącego znajomość i praktyczne stosowanie obowiązujących procedur i instrukcji dotyczących postępowania z mlekiem matek oraz przechodzenie od karmienia odciąganym pokarmem do karmienia piersią.
  12. Warsztaty psychologiczneZapewnienie kobietom wsparcia medycznego, merytorycznego, a także moralnego i psychologicznego wpłynie pozytywnie na liczbę urodzeń, zmniejszy ryzyko zachorowalności niemowląt i przedwczesnego porodu. Wsparcie może też wpłynąć pozytywnie na decyzję o powiększeniu rodziny i posiadania rodziny wielodzietnej.W ramach tej akcji planuje się:
    • Warsztaty psychologiczne dla kobiet ciężarnych zagrożonych przedwczesnym porodem – zagrożona ciąża, wcześniejsze niepowodzenia położnicze.
    • Program edukacyjny – Młodociane matki
    • Warsztaty dla młodocianych ciężarnych
    • Warsztaty dla rodzin młodocianych ciężarnych

CZĘŚĆ INWESTYCYJNA

  1. Remont – modernizacja i doposażenie Oddziału Neonatologii i Intensywnej Terapii NoworodkaW ramach projektu przewidziany jest remont – modernizacja części oddziału oraz doposażenie Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej (OIOM) Noworodka oraz Oddziału Intensywnej Terapii Noworodka w nowoczesny sprzęt służący ratowaniu życia i zdrowia noworodków ze szczególnym uwzględnieniem noworodków urodzonych przedwcześnie. Dzięki remontowi – modernizacji będzie możliwość zwiększenia ilości stanowisk przyjęcia pacjenta – większa ilość inkubatorów zamkniętych czy resuscytacyjnych, zostaną wymienione okna, przestarzałe instalacje itd., co zwiększy bezpieczeństwo i komfort personelu medycznego i pacjentów.
  2. Zakup karetki N oraz sprzętu na Oddział Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka
    • Zakup karetki N i wyposażenia
    • Doposażenie Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej (OIOM) Noworodka
    • Doposażenie Oddziału Intensywnej Terapii Noworodka
  3. Przygotowanie Oddziału Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka do prowadzenia działań prewencyjnych ograniczających występowanie powikłań neurologicznych u noworodków z niedotlenieniem okołoporodowymZakup specjalistycznego sprzętu niezbędnego do prowadzenia działań prewencyjnych.
    • Zakup sprzętu do stosowania hipotermii u noworodka: sprzęt do selektywnego chłodzenia głowy oraz monitor funkcji mózgu
    • Zakup jednorazowych zestawów do prowadzenia hipotermii